شستشوی قالی دستبافت در اصفهان

1400/10/27 10:31:32

تولید کنندگان قالیچه های بلوچ در خراسان کدام شهرها هستند؟

تربت حیدریه و تربت جام, تولید کنندگان قالیچه های بلوچ در خراسان: تربیت حیدریه و تربت جام که به ترتیب از شهرهای مرکزی و شرقی استان خراسان هستند از سال ها قبل به عنوان بزرگ ترین مرکز تهیه قالیچه های بلوچ شهرت و اعتبار خود را حفظ نموده و هم اکنون نیز به عنوان بزرگ ترین مرکز تولید و عرضه و فروش قالیچه های بلوچی سهم عمده ای در تولید فرش این استان بر عهده دارند.

شستشوی قالی دستبافت در اصفهان طوایف مختلف بلوچ در خراسان در زمان سلطنت نادر شاه افشار به خراسان انتقال یافته و در شهرهای مختلف ان از جمله تربت جام و تربت حیدریه ساکن شدند.

به غیر از این دو شهر گروهی از این طوایف در شهرهای درگز, سرخس, تایباد و حتی مشهد اسکان یافتند. برخی از مهم ترین طوایف بلوچ خراسان عبارتند از: میررحمانی, پری کاری, کوه کن, عیسی زایی, زرداد خانی, سالار خانی, سید محمد خانی, چاکرزایی, شانبری و سنگ چولی.

ویژگی های فنی بافت در قالیچه های بلوچ خراسان: شیوه بافت یک پود مهم ترین ویژگی قالیچه های بلوچی می باشد. همچنین استفاده از گره ی فارسی بیان کننده مشخصه ی دیگری در این قسم از بافته های خراسان می باشد.

شستشوی قالی دستبافت در اصفهان استفاده از موی بز در کنار پیچ فرش ها از ویژگی قالیچه های قدیمی بلوچ می باشد. این ویژگی در بافته های جدید و نوباف ان ها به تدریج تغییر یافته و کاربرد پشم به جای موی بز روز به روز افزایش می یابد.

لیکن همین امر تا حدی می تواند به عنوان یکی از وجوه متمایز بین بافته های جدید و قدیم بلوچی باشد. همچنین استفاده از چله پشم در بافته های قدیمی از دیگر ویژگی های مهم ان بوده است که در سال های اخیر کاربرد نخ پنبه تا حدی از اصالت اولیه این بافته ها کاسته است. شستشوی قالی دستبافت در اصفهان قالیشویی و مبل شویی اصیل اصفهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *